TikTok w branży medycznej? Da się i to jak!

Wyzwaniem dla Medicept, platformy telemedycznej, było nie tylko dotarcie do szerszej publiczności, ale także zbudowanie silnej, rozpoznawalnej marki w przesyconym rynku e-zdrowia. 

Wprowadzenie aktywności na platformie TikTok było jednym z naszych strategicznych posunięć, które nie tylko zwiększyło zasięg marki, ale także wzmocniło jej postrzeganie jako marki wspierającej kobiety, a nie tylko platformy do e-konsultacji i e-recept.

Proces strategii marketingowej

Analiza Konkurencji

Skoncentrowaliśmy się na poznaniu branży, dokonując szczegółowej analizy konkurencji. Zidentyfikowaliśmy unikalne miejsce Medicept na rynku – tak, by komunikacja opierała się na konkretnym filarze.

Grupa Docelowa i jej potrzeby

Poznawanie Potrzeb Grupy Docelowej

Główną grupą docelową marki Medicept są kobiety w wieku między 18, a 40 rokiem życia, dla których bardzo ważna jest rzetelność informacji. Opracowaliśmy Big Idea do działań komunikacyjnych marki: „Od lekarzy dla pacjentek”.

Ze względu na tak ważny i specjalistyczny temat, jakim jest zdrowie kobiet, by lepiej zrozumieć ich potrzeby zdecydowaliśmy, że nie będziemy bazować na subiektywnych hipotezach. Stworzyliśmy inicjatywę „Zapytaj Lekarza”. Wysłaliśmy mailing do bazy pacjentek Medicept z zaproszeniem do zadawania pytań specjalistom. Odpowiedzi lekarzy były następnie użyte do tworzenia materiałów wideo na mediach społecznościowych, głównie na na TikToku – tak, by mówić o tym, co najbardziej interesuje naszą grupę docelową.

Nagrania video

image 4

Organizacja sondy ulicznej

Dodatkowo spytaliśmy kobiety na ulicach, o to czego chciałyby się dowiedzieć od ginekologa lub lekarza pierwszego kontaktu. Te spontaniczne i autentyczne interakcje pozwoliły nam jeszcze lepiej zrozumieć oczekiwania i potrzeby pacjentek, a także umożliwiły nam stworzenie bardziej angażujących i wartościowych treści.

Nagrania odpowiedzi lekarzy

W kolejnym kroku zorganizowaliśmy serię nagrań w Toruniu, mieście, w którym znajduje się siedziba firmy Medicept, a dokładniej Medigabinety – placówki medyczne. Lekarze odpowiedzieli na wszystkie pytania pacjentek – te z sondy i te z mailingu.

Efekty naszych działań 

Medicept zaczęło mówić o ważnych tematach dla kobiet, skracając dystans między pacjentkami a lekarzami. Przez aktywne wsparcie w kluczowych kwestiach, takich jak aborcja, tabletki po, antykoncepcja i prawa kobiet, Medicept stał się marką, która nie tylko kojarzy się z receptami online i e-konsultacjami, ale także okazuje wsparcie dla kobiet i jest rzetelnym źródłem informacji w ważnych dla nich sprawach, które w polskim społeczeństwie są postrzegane jako tematy tabu. 

Strategia Komunikacji na TikToku

Formaty TikTok

Postawiliśmy na  krótkie odpowiedzi wideo lekarzy na pytania pacjentek i sondy uliczne. Skoncentrowaliśmy się w głównej mierze na tematach ginekologicznych, które nie tylko często uważane są za tabu, ale są też kluczowe dla zdrowia i dobrostanu kobiet, co przyczyniło się do stymulowania dyskusji i zwiększenia zaangażowania.

Promocja i Engagement

Inwestujemy w promocję postów na TikToku, by zwiększyć zasięg i zaangażowanie. Nasze działania szybko przyniosły rezultaty, przekraczając 1k obserwacji w pierwszym miesiącu.   

Równolegle prowadzimy aktywną komunikację na Facebooku i Instagramie. Na tych platformach nie tylko udostępniamy formaty dostępne na TikToku, ale także publikujemy ciekawostki, statystyki i niezbędne informacje związane z ginekologią.

Prowadzimy także dyskusje m.in. na temat praw kobiet, aborcji, antykoncepcji i zdrowia intymnego kobiet, dając użytkownikom szerszy kontekst i głębię tematów.

Wyniki

Kampania na TikToku przyniosła znakomite rezultaty:

  • Dotarcie do widzów w październiku: 1 821 468.
  • Liczba zaangażowanych odbiorców w październiku: 23 598.
  • Wyświetlenia filmu w październiku: 1 624 000.
  • Wyświetlenia profilu: 4 657.
image 5

Heroes pracujący przy projekcie:

  • Karolina Kleta – Strategy Hero
  • Kacper Romanowski – Video&Photo Content Hero
  • Adam Gron – Performance Hero
  • Szczepan Ciesielski – Social Media Hero
  • Sylwia Więcek – Graphic Design Hero 

Postaw wyzwanie

heroes-logo-biale
Opowiedz nam o potrzebach Twojej firmy i daj szansę swojemu biznesowi na wzrost razem z Heroes.
Czekam na Twoją wiadomość.

Opowiedz nam o potrzebach Twojej firmy i daj szansę swojemu biznesowi na wzrost razem z Heroes. Czekamy na Twoją wiadomość.

Formularz Kontaktowy
Łukasz Wiśniewski
CEO Growth Heroes
lukasz@heroes.pl
+48 512 113 560
Przewiń do góry